LONDON 2024 - How we met the King

před 4 měsíci, 20.6.2024

Londýn! Konečně! Den D je tady! V pondělí 10. června naše  čtrnáctičlenná skupina žáků a dvě paní učitelky vyrazily na vysněnou cestu do Londýna. Bylo krásné svěží ráno a my věděli, že cesta je daleká, ale odměnou nám bude spousta zážitků.

Pravdou je, že jsme toho v autobusu moc nenaspali, neboť jsme museli projít pasovou kontrolou a nalodit se na trajekt přes Lamanšský průliv, kde jsme strávili příjemnou hodinu a půl. Pomalu začínalo svítat, tak jsme se kochali pohledem jak na francouzský přístav Calais, tak anglický Dover.

Po vystoupení z autobusu v centru Londýna jsme si to namířili k Buckinghamskému paláci a neuvěřitelné se stalo skutečností. Při přecházení silnice k paláci se najednou zastavila doprava a jakoby nic,  přímo před námi,  projel Král Karel III. ve svém nablýskaném rolls-roycu.  Král! Charles!!! Začala přímo vřava a padaly hlavní otázky:,,Kdo má fotku? Kdo natočil na video?“ Prostě euforie. Nikoho z našeho zájezdu by nenapadlo, že uvidíme krále tak zblízka. Po uklidnění emocí jsme prošli St. James’s Park plný veverek, papoušků a housat ke kasárnám královské jízdní gardy a podívali se na jejich střídání, prohlédli si Trafalgarské náměstí, pozdravili největšího dramatika všech dob Williama Shakespeara na Leicester Square a šli se najíst do čínské restaurace Tao Tao Ju v Soho. Po odpočinku jsme zamířili na Piccadilly Circus, kde se odehrávala šou – dva černoši metali přemety a tak přeskakovali lidi – samozřejmě, že se přihlásili i dva žáci z naší skupiny – byli ve čtveřici s dvěma Američany. Nejdelší skok přes ,,živý plot“ se povedl a dívky z Ameriky a naší školy si vyměnily kontakty  a píší si dodnes. Ještě nás čekala Downing street, Parlament a Westminster. Třešničkou na dortu tohoto dne byla překrásná vyhlídka na město z London Eye. Uf!!! To byl tedy náročný den. Teď rychle na metro a ubytovat se v hotelu. Ještě proběhl malý mejdánek u učitelek na pokoji a všichni jsme usnuli, jako když do vody hodí.

Druhý den po  vydatné snídani jsme plni sil vyjeli autobusem na výlet do Windsoru. Tam to bylo opravdu malebné! Nejprve jsme se podívali do studentského městečka Eaton s nejznámější kolejí a pak se toulali v centru Windsoru. Zase jsme si zašli na společný oběd – tentokrát na Burgery - a už se těšili do Wembley na fotbalový stadion pro 90 000 lidí. Tam se prohloubilo naše vlastenectví, jelikož je zde mezi světovými sportovci vzdán hold našemu vynikajícímu atletovi Emilu Zátopkovi. Byli jsme opravdu pyšní na to, že jsme Češi! Ještě nás čekal Hyde Park s pověstným Speaking cornerem. Nákupy na Oxford Street nemohly chybět a pak už jsme odjeli s našimi šikovnými řidiči do hotelu.

Poslední den v Anglii jsme se ráno museli sbalit, svižně posnídat a odjet metrem k Toweru, ve kterém na nás dýchla historie anglické monarchie. Královská klenotnice  je naprosto úchvatná! V nejvyšším patře Bílé věže bylo množství interaktivních úkolů a ve sklepení zase obchůdek se suvenýry, který jsme nemohli vynechat. A zase jsme měli štěstí! Při východu z Toweru se právě zvedal Tower Bridge, což se také nevidí často. Opět nastalo velké focení a natáčení a poté procházka po slavném mostě a prohlídka nábřeží Temže. Na tomto malebném místě s výhledem na City, kde se snoubí historie s modernou, jsme se symbolicky s Londýnem rozloučili.

Poté nás čekala cesta domů, která proběhla hladce, skoro celou jsme ji prospali. A kde se objevily první dopravní potíže? V Brně! Tak už to prostě je. Projedete bez problémů půlku Evropy a v Brně uvíznete v dopravní zácpě. I přes to jsme do Kunovic dojeli v určeném čase.

Poznávací zájezd jsme si opravdu užili a už se těšíme, kam pojedeme příště!!!!!