před 9 roky, 7.12.2015
V týdnu od pondělí 7. prosince do čtvrtku 10. prosince se uskuteční třídní kola již X. Vánočního turnaje v sudoku, které pro nadšené řešitele organizuje paní učitelka Mečiarová. Vítězové třídních kol se setkají v pátek 11. prosince, aby změřili své síly v souboji o vítězství v jednotlivých kategoriích. Všichni vítězové obdrží diplomy.
Jak začala sudokumánie
Za boom hlavolamu, k jehož zkrocení potřebujete jen logické myšlení a kapku soustředění, může devětapadesátiletý Novozélanďan Wayne Gould. Tento bývalý soudce, nyní v důchodu, objevil sudoku v roce 1997 na návštěvě japonského hlavního města Tokio. Hra jej uchvátila natolik, že vymyslel speciální počítačový program, který umí vygenerovat velké množství mřížek s několika vepsanými čísly, základ rébusu sudoku. Program nabídl Gould zdarma britským Timesům - v tomto deníku vyšel hlavolam poprvé loni v listopadu. Ve Velké Británii má dnes sudoku desetitisíce fanoušků, kteří vedle návštěv specializovaných stránek investují čas (a samozřejmě i peníze) také do Gouldových knih o hlavolamu. Ty se stávají pomalu ale jistě bestsellery.
Co znamená sudoku?
Název sudoku je vlastně zkratkovým slovem, které vzniklo z japonského sousloví "Suuji wa dokushin ni kagiru". Jeho český přepis zní "Súdži wa dokušin ni kagiru" a spojení by se dalo volně přeložit jako "vlož každé jedno číslo do vymezeného prostoru".
Další světová periodika se nechtěla nechat zahanbit a rébus založený na doplňování číslic od jedničky do devítky tak, aby se neopakovaly v žádném sloupci ani řádku, dnes můžeme najít například v německém listu Die Zeit, britském The Guardian, The Independent nebo The Daily Telegraph.
"Mřížka s prázdnými okénky prostě volá po tom, abyste ji vyplnili," odpovídá Wayne Gould na otázku, proč je sudoku tak populární. "Myslím si, že lidi láká fakt, že se mohou vždy dobrat správného výsledku. A to každého baví," dodává Anton Viesel, prodavač knih z Londýna. Britský týdeník The Economist poukazuje však i na další aspekt šílenství kolem sudoku. Je jím samozřejmě obchod a s ním spojené peníze. Tak například deník The New York Times vydělá miliony dolarů ročně jen na křížovkách a další statisíce na speciálních "nápovědních" telefonních linkách. "Přes 30 000 lidí platí ročně 35 dolarů za e-mailovou verzi novin," říká editor křížovek a hlavolamů deníku Will Shortz.
Spolu s novinami vydělává i autor počítačového programu a knih o sudoku Wayne Gould. Ten sice poskytl deníku The Times hru zdarma, nicméně příjem má právě z prodeje softwaru a populárních publikací o sudoku. Jestli bude mánie s názvem sudoku pokračovat stejným tempem jako dnes, mohl by Gould podle Economistu brzy vydělat milion dolarů.
Stará čínská hra?
Ačkoliv je název sudoku zkratkou z japonské věty Súdži wa dokušin ni kagiru, nepochází tato hra z Japonska. Japonská společnost Nikoli, která si název v zemi vycházejícího slunce zaregistrovala, uvádí, že hru objevila pod názvem "Number Place" (volně přeloženo "Umístěte čísla") v americkém magazínu o hlavolamech v roce 1980.
Sudoku si Japonci rychle oblíbili, dnes v této zemi můžete každý měsíc koupit pět magazínů o sudoku v celkovém nákladu asi 660 000 kusů. Americká agentura Associated Press (AP) uvádí, že hlavolam sudoku je variací hry Latin Square (Latinské čtverce), kterou v 18. století vymyslel švýcarský matematik Leonhard Euler. Hra Latin Square by podle AP měla vycházet ze staršího hlavolamu s názvem Magic Square (Kouzelné čtverce). "Tento typ hry by mohl mít kořeny ve starém čínském hlavolamu Lo Shu," domnívá se profesor sémiotiky toronstké univerzity Marcel Danesi.
V roce 2006 se konalo 1. mistrovství světa v řešení sudoku. 1. místo získala reprezentantka České republiky Jana Tylová. V roce 2007 se uskutečnilo 2.mistrovství světa v březnu v Praze.
Sudoku pobláznilo lidi na celém světě. Je jedno, jestli umíš matematiku nebo ne. Stačí jenom doplňovat a umísťovat číslice od 1 do 9 do každého řádku, sloupce i čtverce, aby se žádná neopakovala. Potřebuješ k tomu jenom chuť, tužku a tabulku.
Sudoku je zábava , která pomáhá zlepšit práci tvého mozku, logické myšlení a řešení všech problémů.